דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

שם השואל: דוד קראוס | הקטגוריה: כושר גופני | תאריך: 13/08/2018

מרתון בגיל 18

השאלה:

היי,

שמי דוד, אני בן 18, סיימתי את התיכון ומתחיל עכשיו מכינה קדם צבאית. אני נמצא כעת בתוכנית אימון למרתון, שנבנתה כמובן בהדרגתיות ע״י מאמן הריצה שלי, והמרחק האחרון שרצתי בו בתכנית הוא 28 ק״מ. מטרת המרתון שלי היא לעמוד במטרה שהצבתי לעצמי, מכיוון שתמיד הייתי טוב בריצות לטווח ארוך, ולהוכיח לעצמי שאני מסוגל לקחת אתגר משמעותי ולעמוד בו. הבעיה היא שאני נמצא שנה לפני השירות הצבאי שלי (בגלל שאני עושה שנת מכינה) ואני מעוניין לשרת בתפקיד קרבי שדורש פיזיות, והפחד שלי הוא שריצת המרתון תגדיל סיכויים שלי לפציעה לפני/תוך כדי השירות הצבאי. אשמח לשמוע את חוות דעתכם המקצועית לגבי ריצת מרתון בגיל צעיר (18) ולפני השירות הצבאי. בתודה מראש על הקדשת הזמן,

דוד

התשובה:

אתה בן 18 ולכן רשאי כבר לרוץ מרתון. אין ספק שאנשים לא רצים מרתון בשביל הבריאות אלא מסיבות אחרות כמו לעמוד באתגרים שהציבו לעצמם. אני לא יכול להגיד שאין באימונים למרתון סיכונים לפציעה מאחר שרבים מרצי המרתון, אולי אפילו כולם, חוו פציעות כאלה או אחרות במהלך אימוניהם. יחד עם זאת העובדה הזו לא צריכה להרתיע אותך מלהתאמן למרתון. אתה כותב שאתה מתאמן בהדרכת מאמן הריצה שלך שבונה לך תכנית אימונים. המטרה במרתון לא צריכה להיות לסיים אותו אלא לרוץ אותו בקצב שהתאמנת אליו.

רצוי מאד שבמהלך ההכנה תשתתף במרוצים למרחקים קצרים יותר כמו חצי מרתון, ותערוך לעצמך גם מבחני זמן למרחקים גדולים יותר תוך הסתייעות באנשים אחרים שיספקו לך מים ויוכלו גם להגיש סיוע אחר אם יהיה צורך בכך. לא ציינת דבר על הקצבים בהם אתה רץ ועל הישגיך בתחרויות כך שאני לא יודע מהי רמת הכושר בה אתה נמצא ומתי  יתקיים המרתון בו אתה מתכוון להשתתף. מאחר שאין בידי המידע הזה קשה לי לדעת אם להמליץ לך להמשיך להתכונן למרתון כבר השנה או לדחות את האתגר הזה לתקופה יותר מאוחרת בחיים. לא הייתי ממליץ לבחור צעיר  להשתתף במרתון אם עדיין לא רץ חצי מרתון ב-1:40 שעה או מהר יותר.


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.