דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

שם השואל: רוני קצב | הקטגוריה: כושר גופני | תאריך: 04/12/2018

שיפור מהירות בגיל 13

השאלה:

שלום,

הבן שלי משחק כדורגל, מאוד כשרוני אבל לא מספיק מהיר. הוא בן 13 ואני מאוד רוצה לשפר לו את המהירות והיציאה מהמקום. אשמח לדעת אם כדאי לעבוד כבר מגיל כזה, ואם בכלל אפשר לשפר מהירות ותאוצה? ואם כן באיזה דרך? המלצה על מאמן אישי מומחה לעניין תעזור מאוד. תודה.

רוני.

התשובה:

שיפור מהירות הוא אכן דבר לא פשוט ובהחלט רצוי שהבן שלך יעבוד עם מאמן מומחה, רצוי מאמן אתלטיקה המתמחה בריצות קצרות.

לדעתי, כדאי לחכות עם הפנייה למאמן  כמה שנים כי בגיל ההתבגרות יש שיפור גדול במהירות הנובע מגדילה.

לא רשמת מהם הישגיו של בנך בריצות הקצרות, אבל לא פעם אני נתקל בילדים בכתה ז' שרצים 60 מטר ב-10 שניות בערך (הישג בינוני), בכיתה ח' הם מגיעים כבר ל-9.0 (הישג כבר מעל לבינוני) ובכיתה ט' כבר ל-8.0 או אפילו ל-7.8 שניות (הישג טוב) וזאת רק בגלל הגדילה.

אימון המהירות כולל תרגילים לסגנון ריצה, תרגילי כוח לשיפור תאוצה, תרגילי תגובה לשיפור הזינוק ואם מדובר גם בריצות של ספרינט ארוך, גם בתרגילים לסבולת מהירות. רק בגיל 15 בערך, אחרי שנגמר שלב הגידול המהיר בגובה, אפשר להעריך את רמתו של  הספורטאי בריצות הקצרות ושיפור נוסף בהישגים יגיע בעיקר מאימוני טכניקה ואימוני כוח. אז יהיה כדאי גם להתחיל לעבוד עם מאמן כושר אישי בעל התמחות באתלטיקה, בתיאום עם מאמן הכדורגל.

אם אתה רוצה כבר עכשיו לחפש מאמן אישי לבן שלך הייתי מציע לך לפנות לאיגוד האתלטיקה ולברר אם יש מאמן אתלטיקה היכול לעבוד עם הבן שלך.

כתובת איגוד האתלטיקה:

איגוד האתלטיקה בישראל

רח' שיטרית 10 תל-אביב

טל. 03-6486256

פקס. 03-6486255

דואר אלקטרוני orlyiaa@zahav.net.il 


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.